اولین-هدف-سلسه-آموزش-های-یافتن-بال-های

از خاک به طلا اولین هدف از سلسه آموزش های یافتن بال های پرواز

اولین هدف از سلسه آموزش های یافتن بال های پرواز

 

هدف یک: ازاحساس ضعف تا ارزشمند شن (از خاک به طلا)

در این سال ها با افراد زیادی برخورد داشته ام که خودشون و توانایی هاشون رو یه چیز عادی کم ارزش و حتی  بی ارزش میدیدن یا سال ها به توانایی هاشون توجهی نداشتن. اینجا بود که متوجه شدم که حدود نود درصد انسان ها فارغ از میزان سواد، وضعیت ظاهری، علم، وضعیت مالی، تحصیلات، میزان دارایی یا املاک و مستغلاتشون، خودشون و داشته هاشون رو که شاید آرزوی خیلی از افراد دیگه در جهان باشه بی اهمیت میبینن.

 

شروع حسرت خوردن و قیاس ها

این افراد اغلب ناخودآگاه خودشون رو با دیگران مقایسه میکنن و همین باعث میشه خودشون، توانایی هاشون و داشته هاشون رو کم ارزش و اغلب بی ارزش  تر از بقیه بدونن و اینجاست که مقایسه های اونا تبدیل به حسادت ها میشن و باعث میشه مدام حس انزجار نسبت به زندگی داشته باشن. همیشه از وضعیت الانشون خجالت میکشن و به خودشون این اجازه رو نمیدن که احساس خوبی داشته باشن. همیشه آرزو میکنن جای انسان دیگه ای بودن که از اونا بهتره یا توانایی های بیشتری داره و در نهایت از زندگی هم لذت نمیبرن.

 

احساس ضعف

این افراد دچار حس ضعف شدن و خودشون رو همینطور که هستن دوست و باور ندارن. این یک مسئله ساده است و هرکسی میتونه احساس بی ارزش شدن و ضعف رو به راحتی درون خودش پیدا کنه چون هر انسانی به دلیل شخصی و خاص خودش، خودش رو از دیگران کم ارزش تر میبینه گاهی این کم ارزشی نشات گرفته از قیافه و ظاهر اونه و گاهی هم مشکلات خانوادگی و گاهی هم مشکلات درونی و روانی.

 

داستان خودم

خود من سال های زیادی نسبت به مسئله ظاهرم حساس بودم و همیشه سر این مسئله خودم رو کمتر و بی ارزش تر از دیگران میدونستم، همیشه فکر میکردم همه افراد باید بی نقص یا به نوعی یک بازیگر هالیوود یا مُدل باشن و هر شخصی که در حد و اندازه زیبایی یک فرد مُدل نباشه دارای کمبود و ضعفه، سال ها به اشتباه بیش از اندازه به ظاهر و کمبودهام اهمیت دادم و همین مسئله باعث شده بود سال ها در کنج اتاق زانوی غم بغل کرده باشم و خودم مانع خودم شده بودم. در اصل خودم رو تو یه چهار دیواری زندانی کرده بودم. بدون اینکه بدونم اون بیرون چه دنیای بزرگتری منتظر منه تا به سمتش حرکت کنم. چند سالی گذشت و وقتی در حال انجام مطالعات روی این مسئله بودم به صورت کاملا اتفاقی یک روز با تعدادی خارجی نخبه برخود داشتم در همین برخورد بود که متوجه شدم یکی از دلایل پیشرفت اون ها اینه که خیلی کم به ظاهرشون اهمیت میدن، با ظاهر خیلی ساده تر با دماغ های گنده تر و اندامی چاق تر یا با پوست هایی پر از لک و بدون آرایش های آن چنانی و خیلی ایرادهای دیگه که اگر یک شخص منفی نگر بخواد اونارو لیست کنه به لیست بلند بالایی از ایرادها میرسه تفاوت های همدیگه رو به راحتی پذیرفته بودن و هم دیگه رو تمسخر و تحقیر نمیکردن. به پیشرفت های خیلی بالاتری رسیده بودن تنها بخاطر اینکه از این مسئله ناراحت نبودن و شاد زندگی میکردن. خیلی تعجب کردم که ما ایرانی ها با این همه هوش و استعداد و ظاهر خوب چرا این همه نعمتی که خداوند بهمون داده رو ندید میگیریم و تنها روی نقطه ضعف هامون تمرکز میکنیم اما اونا از کوچکترین توانایی هاشون نهایت استفاده رو میبرن و قدر و ارزش خودشون و تواناییشون رو میدونن.

 

چقدر به بی ارزش ها اهمیت میدهیم که بی ارزش شدیم؟

شاید عدم توجه ما به توانایی هامون تقصیر خودمون نبوده نیاز نیست خودمون رو سرزنش کنیم بهتره به جای این کار خیلی دوستانه از خودمون سوال کنیم که : من تا حالا نشستم یک ساعت برای خودم وقت بزارم و خودم و زندگیم رو تحلیل کنم؟ انقدر که برای سر در آوردن از زندگی دیگران، حتی دیدن یه مسابقه ورزشی یا دیدن یک فیلم سینمایی  وقت صرف کردم برای خودم و تحلیل زندگی خودمم وقت صرف کردم؟

 

تنها یک ساعت

پس کی قراره، نه یک روز بلکه فقط یک ساعت برای خودم زندگی کنم، ببینم برای چی من به توانایی هایی که درونم هست نرسیدم؟ چه چیزایی باعث شده در زندگیم حسرت دیگران رو بخورم؟ مثلا نداشتن یک رابطه عاطفی محکم ؟ نداشتن ظاهر زیبا؟ نداشتن خانواده مناسب؟ نداشتن اندام خوب؟ نداشتن دوست؟  نداشتن پول؟ نداشتن تحصلات بالا؟ نداشتن خانواده ثروتمند؟ نداشتن سلامتی در قسمت خاصی از بدن؟

 

تمرین: همین الان کاغذ و قلمی بردار یا تو نرم افزارهای گوشی موبایل یا کامپیوتر شخصیت تمام علت هایی که فکر میکنی باعث حسرت خوردنت شدن رو بنویس.

 

«اولین اصل تو زندگی صادق بودن با خودته. همیشه اینو به یادش داشته باش.»

 

بعد این تمرین مسائل ما و هدف مشخص میشه وقتی میگیم چه چیزایی رو نمیخوایم خود به خود مشخص میشه که چه چیزایی رو میخوایم و در ادامه این آموزش ها به بازدارنده ها اصلی و راهکاری برای حل این هدف میپردازیم تا زندگی ارزشمندی رو در پیش بیگریم و به از خاک به طلا تبدیل بشیم.

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *