think

مغزت رو خاموش کن

چرا بیش از حد فکر میکنیم؟

یکی از مسایلی که همواره باعث کاهش اعتماد‌به‌نفس در افراد میشود این است که بیشتر از میزان مورد نیاز در روز فکر میکنند . ذهنشان مدام درگیر مسائل مختلف میشود و حواسشان به چیزهایی که هم اکنون پیش رو دارند نیست مدام فکر میکنند که چطور و چگونه مسیر خود را طی کنند؟

همواره سوالاتی را به شکل زیر از خود میپرسند:

اگر در بین مسیر به مشکلی بخورم چه؟

اگر من قدرتش را نداشته باشم چه؟

اگر شانس نداشته باشم و نتوانم به هدفم برسم چه؟

اگر افراد مناسب من را همراهی نکنند و به من کمک نکنند چه؟

 

خشک شدن مغز 

این ها نمونه سوالاتی هست که افراد در مسیر حرکتشان و در رویایی با زندگی با آن ها روبرو میشوند و اگر عکس العمل ذهنی مناسبی نسبت به این سوالات که مدام در مغزشون مرور میشه و اون ها رو به فکر میبره نشان ندهند در نهایت به این نتیجه خواهند رسید که ضعیف هستند و نمیتوانند از عهده مسائلی که پیش روی آن ها قرار خواهد گرفت بر بیان و کم کم در ذهنشون شروع به جستجوی الگوها و اتفاقاتی در گذشته میکنند که باعث عدم پیشرفتشان و یا شکست خوردنشان شده و آن مسایل را به خود گوش زد میکنند. تقاوت یک فرد با اعتماد به نفس بالا و فردی که از اعتماد به نفس بالا و خوبی برخوردار نیست در این مسئله هست که نمیتواند در مقابل چنین سوالاتی عکس العمل درستی نشان دهد.

 

بازگشت به عقب

زمان کودکی خود را به یاد دارید؟

 اگر مدام در زمان کودکی خود قبل از اینکه بتوانیم راه رفتن را یاد بگیریم یا برای آن تلاش کنیم به مسایل و سوالاتی مانند زیر فکر میکردیم:

 که اگر از جایم بلند شود و پایم پیچ بخورد و شکسته شود چه؟

اگر تعادلم را از دست بدهم و ضربه ای به سرم وارد شود و باعث صدمه دیدنم شود چه؟

اگر دیگران در حین تلاشم برای راه رفتن و سعی های پی در پی من بعد هر بار زمین خوردن مسخره ام کنند چه؟

اگر به زمین بیفتم و دیگر کسی دست من را نگیرد و از زمین بلندم نکند چه؟

حتما یکی باید به من در راه رفتن کمک کنند تا آن را یاد بگیرم وخودم نمیتوانم راه رفتن را یاد بگیرم.

اگر با چنین افکاری در آن زمان میخواستیم راه رفتن را یادبگیریم آیا هرگز میتوانستیم؟ یا هنوز هم در حال چهار دست و پا راه رفتن بودیم؟

 

شروعی دوباره

کاری که افراد با اعتماد‌به‌نفس بالا در چنین موقعیت هایی از خود بروز میدهند به این شکل است که سریعا به دنبال سوالات بهتر و اتفاقاتی در گذشته و لابلای پرونده های بایگانی شده مغز خود میگردند که باعث پیشرفتشون شده و به خود یاد آور میشوند که من در گذشته از پس چنین مسئله ای برآمدم پس قطعا الان هم میتوانم این شرایط را پشت سر بگزارم و بجای بیش از حد فکر کردن راجب اینکه چه اتفاقی رخ خواهد داد «میروم و انجامش میدهم» زیرا افراد با اعتمادبه نفس بالا میدانند که هیچ وقت نمیتوانند چیزی را صد در صد پیش بینی کنند تنها همه تلاششان را انجام میدهند و با توجه به موفقیت های قبلی خود میدانند که اکنون هم میتوانند موفق شوند و بقیه مسایل را به خدا میسپارند.

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *