Power of speech

نقش قدرت بیان در اعتماد‌به‌نفس چیست؟

قدرت بیان از کجا شروع میشود؟

تا کنون چقدر از افراد مختلف را در اطراف خود دیده‌ایدکه تنها به خاطر خوب حرف زدن توانسته اند به موفقیت های بالایی برسند؟

حتی یک رئیس جمهور هم برای رئیس جمهور شدن باید بتواند خوب سخنوری کند تا مردم به او ایمان و باور بیاورند و مورد مقبولیت اکثریت جامعه قرار بگیرد.

اگر نتوانیم خوب صحبت کنیم پس نمیتوانیم خوب با دیگران ارتباط برقرار کنیم و در نتیجه اعتماد‌به‌نفس‌مان به شدت کاهش خواهد یافت. قدرتمند حرف زدن چیز تازه ای نیست که با شکل گیری سمینارهای متعدد در این سال ها رواج پیدا کرده باشد بلکه پیامبران و تمام افراد بزرگ تمام اعصار مختلف از این قابلیت خارق العاده استفاده کرده اند عده ای قدرتمند صحبت کردن را مانند جادوگری یا کیمیاگری که افراد زیادی سالیان دراز به دنبالش بودند میدانستند زیرا با همین قدرت بیان است که یک فرد میتواند به اوج قدرت یا به قعر ذلت کشیده شود.

 

از صحبت کردن فرار نکن

از صحبت کردن نمیشود فرار کرد حتی در دوره ای از زمان مانند اکنون که تکنولوژی قابلیت هایی به ما داده که با چشم بر هم زدنی و حتی سریع تر میتوان به راحتی در نقاط مختلف دنیا با هم ارتباط نوشتاری برقرار کرد و دیگر نیاز به کبوتر نامه بر نیست.
اگر میخواهیم رضایت دیگران را نسبت به خود جلب کنیم فارق از اینکه چه قیافه ای داریم باید بتوانیم خوب حرف زدن را بیاموزیم اما برای خوب حرف زدن ابتدا باید اعتماد‌به‌نفس خوب حرف زدن را در خود ایجاد کنیم.

 

بدون اعتماد‌به‌نفس میشود خوب حرف زد؟

اگر اعتماد‌به‌نفس نداشته باشیم زمانی که بخواهیم در یک جمع صحبت کنیم به قدری دچار استرس میشویم که همه سریعا متوجه ضعف ما در این زمینه خواهند شد و حتی اگر قدرت بیان خوبی داشته باشیم و مهارت های لازم را در زمینه بیان کسب کرده باشیم ولی اعتمادبه‌نفس لازم را درخود ایجاد نکرده باشیم ممکن است از استرس زیاد تمام مهارت های بیانی خود را به فراموشی سپرده و احساس  کنیم لکنت زبان پیدا کرده ایم. برای تقویت خود در این زمینه بهترین روشی که میتوانید استفاده کنید این است که خود را در آب بندازید و بدون فکر کردن در جمع ها و جاهای مختلفی شروع به صحبت کردن کنید. از جمع دوستانتان فاصله نگیرید سعی کنید چیزی برای گفتن در جمع های دوستانه داشته باشید. سعی کنید برای دقایق کوتاهی هم که شده برای عده ای راجب موضوعی حرف بزنید. این مسئله علاوه بر اینکه قدرت بیان شما را بالا میبرد روی اعتماد‌به‌نفس شما هم تاثیر به سزایی دارد.

 

دیدتان نسبت به صدایتان را تغییر دهید.

فکر نکنید که صدایتان خوب نیست اغلب ما دچار این توهم هستیم که صدای خوبی نداریم و هروقت که صدای خود را میشنویم شرم زده میشویم اما این یک اشتباه بیش نیست که علت دقیق آن را در کتاب شنا بر فراز ابرهای اعتماد به نفس به طور مفصل بیان کرده ام، شاید از نظر خودمان صدای خوبی نداشته باشیم اما سایرین حسرت داشتن صدای ما را بخورند همیشه دید مثبتی به صدای خود داشته باشید .

 

گاندیو قدرت بیان

گاندی

گاندی به شما درس میدهد.

شنیده شدن بهتر از نشنیده شدن است. این را به یاد داشته باشید که گاندی که هیچ چیز نداشت جز یک لباس سفید به دور خود با همین قدرت بیان یک ملت بیش از یک میلیارد نفری را که دارای بیشترین تنوع اعتقادی در جهان هستند را بیدار کند و تغییرات اساسی در این کشور به وجود آورد. اولین بار که گاندی میخواست برای جمعیتی صحبت کند از ترس و استرس در برابر حضار بیهوش شد اما تسلیم نشد زیرا میدانست که این قدرت سحرآمیز چه کارهایی میتواند انجام دهد و به جهانیان نشان داد که قدرت بیان از هر قدرت دیگری در جهان تاثیر گزار تر است.

در آخر مقاله را با این جمله از برایان تریسی خاتمه میدهم که میگفت: «در برابر مخاطبین باید با اعتماد به نفس، خوش بین و راحت بود.»

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *